OKSİJEN TÜP YANGINLARI ( PATLAMALARI ) VE NEDENİ
Birçok arkadaşımız oksijen tüp başlıklarına gres ya da yağ sürüldüğünde oksijen valfı açılır açılmaz ani bir parlama ile beraber alev topunun oluşması ve yangın başlamasının sebebini soruyor.

Maalesef İnternette Türkçe veya İngilizce yaptıgınız araştırmalarda da bunu tam ve açık olarak tarif eden bir kaynağın olmaması da bu tür kazaların kök sebeblerinden biridir.İtfaiyeciliğin amacı İnsan hayatı ve sağlığı üzerine kurulduğu için KUTSAL dır.Madem görevimiz bunu gerektiyor. Biz İtfaiyeciler de açıklamamızı bilimsel verilere göre yapmalı , gerek sanayide çalışanlarımızı , gerekse tıp alanında hizmet edenlerimizi bilgilendirmeliyiz.

Peki hiç bir kıvılcım ve tutuşturucunun olmağı bu yanma ve parlama olayı nasıl gerçekleşiyor ?Değerli arkadaşlarım bunun tek sorumlusu yada oluşturanı OKSİJEN dir.
Yanıcı maddeye ne kadar oksijen verir iseniz o madde çok daha hızlı bir biçimde yanacaktır.
Burada en önemli unsur oksijenin hava içindeki konsantrasyonudur. Oksijenin % 21 konsantrasyonda olduğu durumlardaki yanma ile ; oksijen konsantrayonunun yüksldiği yanmalar çok farklıdır.

Dünya atmosferi, % 77 azot, % 21 oksijen ve %1 oranında karbondioksit ve argon gibi diğer gazların karışımından oluşur. Öncelikle bu gazların en önemlisi ile, oksijenle başlayalım. Oksijen çok önemlidir, çünkü insan gibi kompleks bedenlere sahip canlıların enerji elde etmek için kullandıkları çoğu kimyasal reaksiyon oksijen sayesinde gerçekleşir. Karbon bileşikleri oksijenle reaksiyona girerler. Reaksiyon sonucunda su, karbondioksit ve enerji açığa çıkar. Hücrelerimizde kullandığımız ve ATP (adenosin trifosfat) adı verilen enerji paketçikleri, bu reaksiyonla ortaya çıkarlar. İşte biz de bu nedenle sürekli olarak oksijene ihtiyaç duyarız ve bu ihtiyacı karşılamak için solunum yaparız. şin ilginç yanı, soluduğumuz havadaki oksijen oranının, son derece hassas dengelerle tespit edilmiş oluşudur. Atmosferimiz daha fazla oksijen içerebilir ve buna rağmen hayatı destekleyebilir miydi? Hayır! Oksijen çok reaktif bir elementtir. Şu anda atmosferde bulunan okijeninin oranı, yani yüzde 21, yaşamın güvenliği için aşılmaması gereken sınırların tam ideal noktasındadır. Yüzde 21'in üzerine artan her yüzde birlik oksijen oranı, bir yıldırımın orman yangını başlatma olasılığını % 70 artıracaktır.
Yüzde 25'lik bir oksijen oranının daha yukarısında, şu anda kullandığımız bitkisel besinlerin çok azı, tüm tropik ormanları ve arktik tundraları yok edecek olan dev yangınlardan korunabilirdi... Atmosferin şu anki oksijen oranı, tehlikenin ve yararın çok iyi bir biçimde dengelendiği bir rakamdadır.
Atmosferdeki oksijen oranının dengede kalması da, mükemmel bir "geri dönüşüm" sistemi sayesinde gerçekleşir. Hayvanlar devamlı olarak oksijen tüketirler ve kendileri için zehirli olan karbonioksiti üretirler. Bitkiler ise bu işlemin tam tersini gerçekleştirir, ve karbondioksiti hayat verici oksijene çevirerek canlılığın devamını sağlarlar. Her gün bitkiler tarafından milyarlarca ton oksijen bu şekilde üretilerek atmosfere salınır.

Nasıl ki oksi-asetilen ya da oksi- propan kaynak şalomalarında oksijen valfını daha fazla açtığınızda ısıttığınız metal oksijen sayesinde daha fazla ısıtılarak lesim yapılmakta ise, oksijenin yüksek olduğu hava konsantrasyonlarında da yanma hızlı olacaktır. Biliyorsunuz ki biz hızlı yanma olayına PATLAMA diyoruz.

OKSİJEN TÜPLERİNDE SAF OKSİJENİN YANİ OKSİJEN KONSANTRASYONUNUN % 100 E YAKIN OLDUĞU DURUMLARDA ARTIK ISIYA GEREKSİNİM KALMAZ VE KENDİLİĞİNDEN YANMA OLUŞUR.
BU NEDEN İLE ASLA OKSİJEN TÜP REGÜLATÖR VE BAĞLANTILARINA YAĞ VE GERESYAĞI SÜRMEYİNİZ.EĞER OKSİJEN REĞÜLATÖRÜ VE OKSİJEN HORTUMU VE BAĞLANTI NOKTALARINDAN OKSİJEN SIZINTISI OLUR İSE YANMA ( PATLAMA )OLUŞACAKTIR.
EĞER BU KURALA UYMAZSANIZ ; ÇOK HIZLI BİR REAKSİYON SONUCU YANMA ( PATLAMA) OLUŞACAKTIR.OKSİJEN TÜP REGÜLATÖRLERİNİ YAĞLI ELLERLE TUTMAYINIZ.YAĞ SAF OKSİJEN LE BULUŞTUĞUNDA ANİ PARLAMALAR OLACAKTIR.BOL OKSİJENİN OLDUĞU ORTAMLARDA SİGARA İÇMEYİN VE AÇIK ATEŞ İLE DOLAŞMAYINIZ.BOL OKSİJENLİ ORTAMDA KALDIĞINIZ GİYSİLERİNİZİ DERHAL NORMAL HAVA ŞARTLARINA GETİRMEK VE YANGIN ÇIKMASINI ÖNLEMEK İÇİN HAVALANDIRINIZ.AHMET SERTKAN
YANGIN UZMANI
Devamını okuyun...>>


ENDÜSTRİYEL KAZA NEYE DENİR?

“Endüstriyel etkinlik sırasında anormal oluşum sonucu beklenmeyen, birden oluşan ( özellikle önemli yayılma- emisyon, yangın ve patlama gibi ) işçiler, halk ve çevre için hemen ya da sonradan büyk tehlike yaratan kuruluş içinde ya da dışında bir veya daha çok tehlikeli maddenin neden olduğu olay” lara ENDÜSTRİYEL KAZA kaza denir.

1959-2004 Yılları Arasında Meydana Gelen ENDÜSTRİYEL KAZALAR(Özkılıç, 2007)

1. 1959 Minamata, Japonya Suyollarına cıva deşarj edilmesi 400 ölü, 2,000 yaralı
2. 1973 Fort Wayne, A.B.D Demiryolu kazası ile vinil klorür dökülmesi. 4500 tahliye
3. 1974 Flixborough, İngiltere. Patlamada siklohekzan açığa çıkması 23 ölü, 104 yaralı, 3,000 tahliye
4. 1976 Seveso, İtalya Dioksin sızıntısı 193 yaralı, 730 tahliye
5. 1978 Los Alfaquez, İspanya Ulaşım kazasında propilen dökülmesi. 216 ölü, 200 yaralı
6. 1978 Xilatopec, Meksika Karayolu kazasında gaz tankeri patlaması. 100 ölü, 150 yaralı
7. 1978 Manfredonia, İtalya Fabrikadan amonyak sızıntısı 10,000 tahliye
8. 1979 Threemile Adası, A.B.D. Nükleer reaktör kazası 200000 tahliye
9. 1979 Novosbirsk, Rusya Kimya fabrikasında patlama 300 ölü
10. 1979 Mississagua, Kanada Demiryolu kazası ile klor ve bütanın çevreye yayılması. 200000 tahliye
11. 1980 Summerville, A.B.D Demiryolu kazası ile fosfortriklorür dökülmesi 300 yaralı, pek çok tahliye
12. 1980 Tacoa, Venezüella Petrol yangını ve patlaması 145 ölü, 1,000 tahliye
13. 1982 Taft, A.B.D. Patlamada kimyasallardan akrolein açığa çıkması 17,000 tahliye
14. 1984 Sao Poulo, Brezilya Petrol boru hattında patlama 508 ölü
15. 1984 St. J.Ixhuatepec, Meksika Gaz tankı patlaması 452 ölü, 4,248 yaralı, 300,000 tahliye
16. 1984 Bhopal, Hindistan Pestisit fabrikasından sızıntı siyan gazı 72,500 ölü, binlerce yaralı, 200,000 tahliye
17. 1986 Çernobil, Rusya Nükleer reaktör kazası 725 ölü, 300 yaralı, 90,000 tahliye, Avrupa ülkelerine yayılma
18. 1986 Basel, İsviçre Pestisit fabrikasında yangın Ren nehrinde kirlilik
19. 1987 Kotka, Finlandiya Limanda monoklorobenzen dökülmesi Deniz tabanı kirliliği
20. 1991 Körfez Savaşı, Basra Körfezi Petrol dökülmesi Deniz kirliliği
21. 1992 Alaska Petrol dökülmesi Deniz kirliliği
22. 2000 Enschede, Hollanda Havai fişek fabrikasında patlamada 21 kişi hayatını kaybetti. 800 kişi yaralandı ve1 km2 çaplı alanda 5300 kişi patlamadan ve sonuçlarından etkilendi.
23. 2000 Baia Mare, Romanya Yüksek konsantrasyonda siyanür içeren atık havuzunun aşırı yağışlarla yıkılması sonucu arıtılmamış siyanür atık Tuna Nehri’ne karıştı. Nehir kirliliği
24. 2001 Toulouse Gübre tesisi patlaması sonucu standart dışı amonyum nitrat yayılımı Geniş alanda etkilenmeBÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALAR İÇİN ACİL DURUM PLANI GENELGESİ

Amaç
İllerde, çevre ve toplumu etkileyebilecek düzeyde büyük kaza riski taşıyan sabit tesislerde meydana gelebilecek acil durumlarda zararı en aza indirmek için hazırlıklı olmaktır.
-Zamanında müdahale amacıyla, ilde görevli kurum ve kuruluşlarla, gerektiğinde bölgesel koordinasyonu da sağlayarak, plan çerçevesinde mevcut personel ve teçhizatla zararı en az düzeyde tutacak tedbirleri almaktır.

Kapsam
Plan özellikle EK I’de verilen işyerlerinde, Ek-2, 3 ve 4’te verilen isim, miktar ve özellikteki maddelerden bir veya daha fazlasını kullanan, depolayan, işleyen, üreten veya atık olarak bertaraf eden tesisler ile, bu maddelerin tesis içinde taşınması durumlarında geçerlidir. Ancak,
- Nükleer kazalar,
- Askeri tesislerdeki kazalar,
- Genetik olarak değişikliğe uğramış organizmaların kaza ile ortaya çıkması,
- Deniz araştırmaları dahil, denizdeki faaliyetlerden kaynaklanan kazalar,
- Deniz araçlarından denize petrol ya da başka kimyasal maddelerin dökülmesi
plan kapsamı dışındadır.

İdari Sorumluluk
Planın uygulanmasından valiler sorumludur.
Vali,
-Acil durum planının hazırlanmasını
-Planın uygulanmasını
temin için “Acil Durumlara Hazırlık Komisyonu”nu kurar.
Acil Durumlara Hazırlık Komisyonunun Teşkili
Acil Durumlara Hazırlık Komisyonu, Valinin başkanlığında ilgili Bakanlıkların yetkili il/bölge müdürlerinden
oluşur. Ayrıca aşağıda isimleri belirtilen kurum ve kuruluşların temsilcileri de bu komisyona dahil edilebilir.
Bunlar,
Sanayi Odası Temsilcisi
Belediye Başkanlıkları
Belediye başkanlıklarına bağlı ilgili birimlerin temsilcileri (itfaiye gibi)
Tehlikeli tesislerin işletmecileri
Medya temsilcileri
Gönüllü kuruluşlardan seçilecek bir temsilci
İlgili üniversiteler ve araştırma enstitüsü temsilcileri
İlgili meslek odaları temsilcileri
Hastane başhekimleri
İlin özelliğine göre tayin edilecek diğer ilgili kuruluş temsilcileri

Bu komisyon, planın uygulanmasında görev alacak müdahaleden sorumlu kurum/kuruluşları belirler ve “Acil Durumlara Müdahale Komisyonunu” kurar.
Komisyon çalışmaları, Vali ya da Valinin komisyon üyeleri arasından tayin edeceği bir başkan ve iki başkan yardımcısı tarafından yürütülür.
Acil Durumlara Müdahalede Bölgesel İşbirliği İllerde, acil durumlara hazırlık ve müdahalede gerektiğinde bölgesel işbirliği yapmak amacıyla aşağıda belirtilen
bölgelerde, belirtilen ilin valisi bölge sorumlusu olacaktır. Bölge sorumlusu vali bölgesinde bulunan illerin müdahale kapasitesini değerlendirecek ve kaza anında o ilde ihtiyaç duyulan personel, ekipman ve diğer ihtiyaçları bölgesindeki diğer illerden temin etmek için koordinasyonu sağlayacaktır.

Acil Durumlara Müdahalede Bölgeler ve Bölgesel İşbirliğinden Sorumlu Valiler
Karadeniz Bölgesinde........................Trabzon Valisi
Akdeniz Bölgesinde...........................Adana Valisi
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde.......Diyarbakır Valisi
İç Anadolu Bölgesinde......................Kırıkkale Valisi
Marmara Bölgesinde.........................Kocaeli valisi
Ege Bölgesinde..................................İzmir Valisi
Acil Durumlara Hazırlık Komisyonunun Görevleri
a) Yerel düzeyde acil durum planını hazırlanması, test edilmesi,güncelleştirilmesini sağlamak,
b) Yerel düzeyde acil durum planlarının uygulanması için “Acil Durumlara Müdahale Komisyonunu kurmak, müdahaleden sorumlu kurum/kuruluşları sorumlu kişi/kişileri ile belirlemek, gerektiğinde koordinasyonu sağlamak,
c) Müdahale amacıyla gerekli insan gücü, finans ve diğer imkanların hazır bulundurulmasını sağlamak,d) Kazanın niteliğine göre ulusal ve uluslararası yardım sağlamak üzere Çevre Bakanlığına ve diğer ilgili Bakanlıklara olayı bildirmek,
e) Kaza anında etkilenebilecek halkın uyarılması için uyarı sistemlerinin kurulmasını, test edilmesini ve gerektiğinde uygulanmasını sağlamak,
f) Kazalara hazırlık ve müdahale amacıyla kullanılabilecek teknolojilerdeki gelişmeleri izleyerek en uygun seçimi yapmak, g) Acil durum planlarının uygulanması sırasına halkın katılımının sağlanması amacıyla toplum bilincini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunmakh) Acil durumlara müdahalede gerekli personel, ekipman ve diğer imkanların gerektiğinde diğer illerden temini amacıyla bölge sorumlusu vali ile işbirliği yapmak.
Yerel Acil Durumlara Hazırlık Planı Esasları Yerel acil durum planlarının hazırlanmasında aşağıdaki esaslar gözönüne alınır.
Tehlike ve Risk Değerlendirmesi Önceliklerin tesbit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için aşağıda belirtilen kriterler çerçevesinde tehlike ve risk değerlendirmesi yapılır.
-Ek-1-2-3-4’ de verilen tehlikeli maddelerin isim ve miktarları
- Tehlikeli madde bulunduran tesislerin yeri
- Yangın ya da patlama şeklinde tehlikenin niteliğinin tanımlanması
- Dökülme, sızma ya da yayılmadan önemli ölçüde etkilenebilecek alanın büyüklüğü ve etkilenmeyi artıracak koşullar
- Etkilenme alanı içindeki nüfusun tip ve büyüklüğü
- Su, yiyecek ve enerji kaynakları başta olmak üzere özel ve kamuya ait zarar görebilecek mülklerin tanımlanması
- Kimyasal maddelerin yayılma olasılığı ve yangın, sel gibi doğal afetlerde tehlikeli maddelerin ortaya çıkma olasılığı
- Akut, kronik şeklinde insanlara verilebilecek zararın türü ve yüksek risk grupları
- Geçici, onarılabilir veya kalıcı gibi eşyaya verebilecek zararın türü
- Kalıcı, islah edilebilir şeklinde çevreye verilebilecek zararın türü
- Kilit elamanlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi, emir- komuta zincirinin oluşturulması
- Resmi ve özel kuruluşlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve anlaşmaya varılması
- Ek yardım için başvurulacak kurum /kuruluşların belirlenmesi
- Müdahaleden sorumlu kişilere yetki verilmesi ve eğitilmeleri
- Müdahale için gerekli finans kaynaklarının temini
- Müdahale işleminin ne kadar sürede uygulamaya konulacağı
Duyuru ve İletişim Sistemleri
- Telefon, fax ya da telefon sisteminin olmadığı yerlerde çağrı/radyo gibi ilk müdahaleciler için 24 saatlik duyuru yöntemleri belirlenir.
- Mücadeleye yön ve kontrol sağlayan bölgeyi ve bölgeyi terk etme emri yetkisi olan yetkililere 24 saatlik duyuru yöntemleri belirlenir.
- İletişim sistemleri ile yedekleri belirlenir.
- Yanlış anlamaları önlemek için ilk duyuru mesajlarının birlikte karar verilen format ve içeriği tanımlanır.
- Halka duyuru yöntemleri tanımlanır ve bu işle görevli kişi belirlenir.
- Halka duyuru yapmak için mevcut standart, önceden planlanmış mesaj, format ve sinyaller tanımlanır.
- Komisyonun, toplumun bu sinyalleri anladığından ve uyguladığından nasıl emin olacağı tanımlanır.
Acil Duruma Müdahale Kaynakları
Personel
- Müdahaleden sorumlu teknik (kimyager, toksikolog, iş sağlığı uzmanları) ve diğer eğitilmiş personel sayısı belirlenir.Malzeme
Acil duruma müdahale için gerekli malzemeler belirlenir.
-Müdahalede görevli personel için en az aşağıdaki malzemeler bulundurulur.
a) Kişisel koruyucu malzeme
b) İlk yardım ve diğer acil tıbbi malzeme
c) Su, hava, toprak gibi örnekleme malzemeleri ve ölçme cihazları temin edilir.
d) Örnek analizi için gerekli analitik malzeme ya da imkanlar sağlanır.
e) Yangınla mücadele/diğer malzemeler (buldozer, bot, helikopter, vakumlu kamyonlar, tankerler,
kimyasal retandanlar, köpük) temin edilir.
- Her tip malzemeden yeterli miktarda bulundurulur.
- Endüstriyel tesisler, polis, yangın, sağlık ve diğer savunma bölümlerinde mevcut acil durum malzemeleri listelenir.
- Tüm malzemelerin yerel çevre koşullarında kullanılabilirliği test edilir.
- Güncel malzeme listesi tutulur ve tüm müdahale elemanlarına dağıtılır.
- Listeler hazırlanırken, koruyucu elbise, izleme aygıtları, tıbbi malzeme, ulaşım malzemesi gibi tiplerine göre sınıflandırlır.
- Malzemelerin 24 saat hazır tutulması için bir program hazırlanır.
- Her malzeme için ikmal ve onarım kayıtları tutulur.
- Özel müdahale malzemesi kullanımı için sanayi ya da diğer illerle anlaşmalar yapılır.
- Personel uyarma ya da bilgi iletişimi için yeterli iletişim malzemesi sağlanır. Mücadeleye katılanların malzemelerinin uyumu kontrol edilir.
- Olay yerine malzemeyi süratle ulaştırmak için ulaşım malzemesi sağlanır ve hazır bulundurulur.
İmkanlar
- Süratli analiz yapabilecek imkanlar sağlanır.
- Müdahale malzemesinin depolanması ve temizlenmesi / restorasyonu için yeterli imkanlar sağlanır.
- Bir kaçaktan kaynaklanan atıkların depolanması, arıtılması, yeniden işlenmesi ve bertarafı için imkanlar belirlenir.
- Kimyasal maddelerden zarar görmüş kişilerin tedavileri için yeterli imkanlara sahip sağlık kuruluşları sağlanır.
- Olaydan sonra bölgeyi terk veya geçici yerleştirilmesi gereken kişilerin barındırılması için imkan ve işlemler belirlenir.
- Bölgeyi terk edenler için sığınaklar ya da diğer yerler belirlenir.
- Karşılıklı malzeme, uzman ve diğer yardım imkanları için yazılı anlaşmalar sağlanır.
Koruyucu işlemlere ne zaman ihtiyaç kalmadığını saptamak için kullanılacak yöntemler sağlanır.

Acil Durum Sonrası Yapılacak İşlemler
- Acil durumun bittiğini saptayan ve girişe izin vermekten sorumlu kişi ünvanı ile belirlenir..
- İzinsiz girişin olmamasından emin olmak için kullanılacak yöntemler belirlenir.
- Acil durumun sona erdiğini açıklamada kullanılacak yöntemler belirlenir.
- Temizlik işleminde yöntemler ve sorumluluk tanımlanır.
- Zarar görmüş bölgenin izlenmesi ile ilgili yöntemler belirlenir.
- Acil durumu incelemek ve kayıt için yöntem belirlenir.
Eğitim ve Tatbikatlar
-Eğitilecek kilit kişilerin, onları kimin eğiteceğinin ve acil bir durumda kilit kişilerin müdahale edebileceğinin nasıl ve kim tarafından garanti edileceği belirtilir.
- Her grupta bu tip eğitimden sorumlu kişi ünvanı ile belirlenir.
- Yıllık eğitim programları hazırlanır. Periyodik olması gereken durumlar dahil tatbikat programı hazırlanır.
- Koruyucu malzemenin kullanımında ilk müdahale elemanları ile mevcut eğitimi tanımlanır.
- Planın periyodik olarak nasıl test edileceği belirlenir.
- İletişim testlerinin sıklığı ve derecesi tanımlanır.
- Eğitimin sıklık ve derecesi tanımlanır ve ilk müdahale elemanları için tehlikeli malzeme konusundaki brifingler güncelleştirilir.
Toplum Eğitimi ve Bilgilendirme
- Bir acil durum sırasında medya ve halkla iletişim sağlayacak her kilit grup için önde gelen sözcü,ünvanı ile tanımlanır.
- Bir acil durum sırasında, temas noktaları, brifing yerleri dahil, medya ve topluma bilgi vermek için yöntem belirlenir.
- Toplumun bir acil duruma nasıl müdahale edileceğini tamamen anladığından emin olmak için periyodik
olarak yürütülerek toplum eğitimi ve bilinçlendirilmesi için program belirlenir.
Program İdamesi
- Güncel bir planın idamesinden sorumlu kişi ünvanı ile belirlenir.
- Planın yıllık incelemesi için yöntem tanımlanır.
- Tatbikatlardan ve testlerden öğrenilenleri plana adapte etmek için yöntem belirlenir.

Halkın Bilgilendirilmesi Yükümlülüğü
Kaza olduğunda tesis civarında etkilenebilecek halkın zarar görmesini engellemek için en az iki yılda bir ya da tehlikeli tesislerdeki herhangi değişiklikten sonra aşağıdaki konularda bilgilendirilmesi gerekir.
1) Risk teşkil eden tesislerin adresi ve güvenlik sorumlusunun ismi
2) Tesisteki aktivitelerin basit olarak açıklanması
3) Önemli bir kazaya neden olabilecek ve tesiste bulunan tehlikeli maddelerin ve ürünlerin ticari ve genel isimleri veya genel tehlike sınıflandırması. Bu bilgilerle tehlikeli özellikler açıklanır.
4) Çevre ve insan sağlığına etkiler dahil, önemli kazaların sonuçları hakkında genel bilgi
5) Halkın kaza anında nasıl uyarılacağı ve bilgilendirileceği hakkında bilgi
6) Kazaları etkilerini en aza indirmek için acil durum servisleriyle irtibat dahil, alınan tedbirler
hakkında bilgiler
7) Daha detaylı bilgilerin kimden ve nasıl temin edilebileceği hususunda bilgilerEK-I
Büyük kazalara sebebiyet verebilecek tehlikeli maddelerin yer aldığı tesisler
1) Organik veya inorganik kimyasalları üretmek, işlemek veya diğer ameliyeler için aşağıdaki işlemleri
kullanan tesislerdir.
-Alkilasyon
-Aminolisis yolu ile aminasyon
-Karbonilasyon
-Kondensasyon
-Dehidrojenasyon
-Esterifikasyon
-Halojenasyon ve Halojenlerin üretimi
-Hidrojenasyon
-Hidroliz
-Oksidasyon
-Polimerizasyon
-Sülfanasyon
-Desülfürizasyon, kükürt içeren maddelerin üretimi ve transformasyonu
-Nitratlama ve azot içeren maddelerin üretimi
-Fosfor içeren maddelerin üreimi
-Pestisitlerin formülasyonu ve ilaç üretimi
-Distilasyon
-Ekstraksiyon
-Solvasyon (çözme işlemi)
-Karıştırma
2) Petrol gazı ve ptrol ürünlerinin işlendiği tesisler,
3) Enerji gazlarını (LPG, LNG, SNG vs.)
4) Yakma ve kimyasal bozunma yolu ile katı veya sıvı maddelerin kısmen veya tamamen bertaraf edildiği
tesisler
5) Patlayıcılar, barut ve mühimmat üreten, stoklayan tesisler
6) Kömür veya linyitin kuru distillasyonunun yapıldığı tesisler
7) Metal veya ametallerin yaş prosesle veya elektrik enerjisi ile üretildiği tesisler

EK-II
Kimyasal Maddelerin Üretime Bağlı Olmaksızın Depolanması
Bu ek, üretime bağlı olmaksızın tehlikeli madde ve/veya ürünlerin tesiste, müstemilatta, bina içinde veya açıkta olmak üzere herhangi bir yerde ayrı olarak veya kuruluş içinde stok alanında bir yerde depolanmasını gösterir.
Aynı işverene ait ambar veya ambar grupları arasındaki uzaklık, öngörülen koşullarda, büyük kazaların ağırlaşmasını önleyecek mesafede değil ise, (500 m’den az ise ) kısım I ve II’nin uygılanması açısından ambarlardaki toplam miktarlar esas alınacaktır..

KISIM I
Adlandırılmış maddeler
Kısım I’de verilen madde veya madde grupları aynı zamanda kısım II’deki kategorilere de girer ise, kısım I’deki miktarlar kullanılacaktır.

Maddeler veya Madde Grupları Miktarlar –ton ≥
1- Akrilonitril 20
2- Amonyak 50
3- Klor 10
4- Kükürtdioksit 25
5- Amonyum nitrat 350
6- Gübre olarak amonyum nitrat 1250
7- Sodyum klorat 25
8- Oksijen 200
9- Kükürt trioksit 15
10- Karbonil klorür (fosgen) 0,750
11- Hidrojen sülfür 5
12- Hidrojen siyanür 5
13- Hidrojen florür 5
14- Karbon di sülfür 20
15- Brom 50
16- Asetilen 5
17- Hidrojen 5
18- Etilen oksit 5
19- Propilen oksit 5
20- 2-Propenal (Akrolin) 20
21- Formaldehit (konsantrasyon ≥ % 90 ) 5
22- Metil bromür 20
23- Metil izosiyanit 0,150
24- Tetraetil kurşun – Tetrametilkurşun 5
25- Etilen di bromür 5
26- Hidrojen klorür (sıvılaştırılmış gaz) 25
27- Difenil Metan di-izo siyanat 20
28- Toluen di izosiyanat 10

EK-II
KISIM –II
Kısım I’de isimlendirilmeyen maddeler ve ürünlerin sınıfı (Aynı kategorideki değişik maddeler ve ürünlerin miktarı toplanacaktır.)

Madde ve Ürünlerin Sınıfları Miktarlar-ton ≥
1- Çok zehirli gruba girenler 5
2- Çok zehirli, zehirli, oksitleyici veya patlayıcı gruba girenler 10
3- “Çok parlayıcı” grubuna giren, normal şartlarda gaz halinde olan sıvılaştırılmış formları da dahil gaz olan maddeler ve ürünler 50
4- 3. gruba girenlerin dışında kalan ve “Çok parlayıcı” ve “Çok fazla parlayıcı” grubuna giren maddeler 5000

EK-III
Tehlikeli Maddeler ve Eşik Değerleri
Aynı işverene ait tesisler arası uzaklıklar öngörülen koşullarda büyük kazaların ağırlaşmasını önleyecek mesafede değil ise, veya tesisler arası uzaklık 500 m’den az ise her halukarda eşik değerlerin uygulanması açısından toplam miktarlar esas alınacaktır.

Maddenin ismi Eşik değer ( ≥ )
1- 4 Amino difenil 1 kg
2- Benzidin 1 kg
3- Benzidin tuzları 1 kg
4- Dimetilnitrosamin 1 kg
5- 2 Naftilamin 1 kg
6- Berilyum (tozları, bileşikleri) 10 kg
7- Bis (klorametil) eter 1 kg
8- 1, 3 Propansulton 1 kg
9- 2,3,7,8 Tetraklorodibenzo-p-dioksin 1 kg
10- Arsenik pentoksit, arsenik (5) asit ve tuzları 500 kg
11- Arsenik trioksit, arsenik ( 3 ) asit ve tuzları 100 kg
12- Arsenik hidrür (Arsin) 10 kg
13- Dimetilkarbamilklorür 1 kg
14- 4 (kloroformil ) morfolin 1 kg
15- Karbonilklorür (fosgen) 750 kg
16- Klor 25 ton
17- Hidrojen sülfür 50 ton
18- Akrilonitril 200 ton
19- Hidrojen siyanür 20 ton
20- Karbondisülfür 200 ton
21- Brom 500 ton
22- Amonyak 500 ton
23- Asetilen 50 ton
24- Hidrojen 50 ton
25- Etilen oksit 50 ton
26- Propilen oksit 50 ton
27- 2- Siyanopropan -2-ol (Asetonsiyanahidrin) 200 ton
28- 2-Propenal (Akrolein) 200 ton
29- 2-Propen-1-ol Alil alkol) 200 ton
30- Alilamin 200 ton
31- Antimonhidrür (stibin ) 100 kg
32- Etilenimin 50 ton
33- Formaldehit (konsantrasyon ≥ % 90) 50 ton
34- Hidrojen fosfit (fosfin) 100 kg
35- Bromometan (Metil Bromür) 200 ton
36- Metil izosiyanat 150 kg
37- Azot oksitler 50 ton
38- Sodyum selenit 100 kg
39- Bis- 2- Kloretilbisülfür 1 kg
40- Fosoketim 100 kg
41- Kurşuntetraetil 50 ton
42- Kurşuntetrametil 50 ton
43- Promürit (1-(3-4-diklorofenil)-3 triazentiyo-karboksamit 100 kg
44- Klorfenvinfos 100 kg
45- Krimidin 100 kg
46- Klorometil metileter 1 kg
47- Dimetilfosforamidosiyanik asit 1 ton
48- Karbofenotion 100 kg
49- Diyalifos 100 kg
50- Siyanotat 100kg
51- Amiton 1 kg
52- Oksidisulfoton 100 kg
53- 00-Dietil 5-etil sülfinimetil fosforotiyot 100 kg
54- 00-Dietil 5-etil sülfonilmetil fosforotiyot 100 kg
55- Disolfoton 100 kg
56- Demeton 100 kg
57- Forat 100 kg
58- 00-Dietil 5-etil tiyometil fosforotiyot 100 kg
59- 00-Dietil 5-isopropiltiyometil fosforoditiyot 100 kg
60- Pirazoksan 100 kg
61- Pensulfotion 100 kg
62- Paraokson (Dietil 4 nitrofenil fosfat) 100 kg
63- Paratiyon 100 kg
64- Azinfos-etil 100 kg
65- 00-Dietil 5- propiltiyometil fosforoditiyot 100 kg
66- Tiyonazin 100 kg
67- Karbofuran 100 kg
68- Fosfamidon 100 kg
69- Tırpeyt (2,4 Dimetil-1,3 ditiyolen-2-karboksialdehit 0-metilkarbomoloksim) 100 kg
70- Mevinfos 100 kg
71- Paratiyon metil 100 kg
72- Azinfos metil 100 kg
73- Siklohekzimit 100 kg
74- Difasinon 100 kg
75- Tetrametilendisulfotetra amin 1 kg
76- EPN 100 kg
77- 4-Florobütrikasit 1 kg
78- 4-Florobütrikasit tuzları 1 kg
79- 4-Florobütrikasit esterleri 1 kg
80- 4-Florobütrikasit amidleri 1 kg
81- 4-Florokrotonik asit 1 kg
82- 4-Florokrotonik tuzları 1 kg
83- 4-Florokrotonik esterleri 1 kg
84- 4-Florokrotonik amidleri 1 kg
85- Floroasetikasit 1 kg
86- Floroasetikasit tuzları 1 kg
87- Floroasetikasit esterleri 1 kg
88- Floroasetikasit amitleri 1 kg
89- Fluenetil 100 kg
90- 4- Floro-2 hidroksi bütirik asit 1 kg
91- 4- Floro-2 hidroksi bütirik asit tuzları 1 kg
92- 4- Floro-2 hidroksi bütirik asit esterleri 1 kg
93- 4- Floro-2 hidroksi bütirik asit amidleri 1 kg
94- Hidrojenflorür 50 kg
95- Hidroksiasetonitril (Glikonitril) 100 kg
96- 1,2,3,7,8,9 hekzaklorodibenzo-p-dioksin 100 kg
97- Isodrin 100 kg
98- Hekzametilfosforamid 1 kg
99- Juglon (5- Hidroksi naftalen-1,4 dion 100 kg
100- Warfarin 100 kg
101- 4-4 Bismetilen (2-kloroanilin) 10 kg
102- Ethiyon 100 kg
103- Aldicarb 100 kg
104- Nikeltetrakarbonil 10 kg
105- Izobenzen 100 kg
106- Pentaboran 100 kg
107- 1-Propen-2 kloro-1-3 dioldiasetat 10 kg
108- Probilenimin 50 ton
109- Oksijendiflorir 10 kg
110- Sülfürdiflorür 1 ton
111- Selenyum hegzaflorür 10 kg
112- Hidropenselenür 10 kg
113- TEPP 100 kg
114- Sulfotep 100 kg
115- Dimefoks 100 kg
116- 1-Tri (siklohegzil) stamil-11-1-1,2,4 triazol 100 kg
117- Trietilenmelamin 10 kg
118- Kobalt (metal, oksit, karbonat, sülfürlerinin toz hali) 1 ton
119- Nikel (metal, oksit, karbonat, sülfürlerinin toz hali) 1 ton
120- Anabasin 100 kg
121-Telleryum hegzaflorür 100 kg
122- Triklorometane sülfenilklorür 100 kg
123- 1,2-Dibromoetan (Etilendibromür) 50 ton
124- Yanıcı maddeler (Ek-IV de tanımlananlar, ek-IV-c-(1)) 200 ton
125- Yanıcı maddeler (Ek-IV-c(2) de tanımlananlar 50000 ton
126- Diazodinitrofenol 10 ton
127- Dietilenglikoldinitrat 10 ton
128- Dinitro fenol tuzları 50 ton
129- 1-guanil-4-nitrozaminoguanil-1-tetrazen 10 ton
130- 2,4,6 Trinitrofenilbisamin 50 ton
131- Hidrazinnitrat 50 ton
132- Nitrogliserin 10 ton
133- Pentaeritritol tetranitrat 50 ton
134- Siklotrimetilen trinitramin 50,,
135- Trinitroanilin 50 ton
136- 2,4,6 Trinitroanisol 50,,
137- Trinitrobenzen 50,,
138- Trinitrobenzoikasit 50,,
139- Klorotrinitrobenzen 50,,
140- N- Metil-N 2,4,6- tetranitroanilin 50,,
141- 2,4,6 Trinitrofenol ( Pikrik asit) 50,,
142- Trinitrokresol 50,,
143- 2,4,6 Trinitrofenetol 50,,
144- 2,4,6 Trinitroresorsinol (stifinik asit ) 50,,
145- 2,4,6 Trinitrotoluen 50,,
146- A) Amonyumnitrat 2500,,
B) Amonyumnitrat (Gübre olarak) 5000,,
147- Seluloznitrat ( Azot miktarı % 12,6 ) 100,,
148- Kükürt dioksit 250,,
149- Hidrojenklorür ( sıvılaştırılmış gazı ) 250,,
150- Yanıcı maddeler ( Ek-IV c-3 te tanımlandığı gibi ) 200,,
151- Sodyumklorat 250,,
152- Tersiyerbütilperoksiasetat ( konsantrasyon ≥ % 70 ) 50,,
153- Tersiyer- bütil peroksibütirat ( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50,,
154- Tersiyer- bütil peroksimaleat ( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50,,
155- Tersiyer-bütil peroksi izopropil Karbonat ( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50 ton
156- Dibenzilperoksi dikarbonat( konsantrasyon ≥ % 90 ) 50,,
157- 2,2, bis ( tersiyer- bütil peroksi ) bütan ( konsantrasyon ≥ % 70 ) 50,,
158- 1,1 bis ( tersiyer- bütilperoksi ) siklohegzan( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50,,
159- Di-sekonder-bütil peroksidikarbonat( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50,,
160- 2,2,- Dihidroperoksipropan( konsantrasyon ≥ % 30 ) 50,,
161-Di-n-propil- peroksidikarbonat( konsantrasyon ≥ % 80 ) 50,,
162- 3,3,6,6,9,9, hegzametil-1,2,4,5- tetraksasiklononeyn( konsantrasyon ≥ % 75 )50,,
163- Metil etil keton peroksit ( konsantrasyon ≥ % 60 ) 50,,
164- Metilizobütil keton peroksit ( konsantrasyon ≥ % 60 ) 50 ton
165- perasetikasit ( konsantrasyon ≥ % 60) 50,,
166-Kurşun azit 50,,
167- Kurşun 2,4,6- Trinitrorezorsinoksit ( kurşun stifnat) 50,,
168- Civa fülminat 10,,
169- Siklotetrametil entetranitramin 50,,
170- 2,2,4,4,6,6, hekzanitrostilben 50,,
171-1,3,5- triamino-2,4,6 trinitro benzen 50,,
172-Etilenglikoldinitrat 10,,
173- Etilnitrat 50,,
174- Sodyumpikramat 50,,
175- Baryum azit 50,,
176- Di-izobütirilperoksit ( konsantrasyon ≥ % 50) 50,,
177- Dietilperoksidikarbonat ( konsantrasyon ≥ % 30 ) 50,,
178- Tersiyer- bütilperoksidipivalat ( konsantrasyon ≥ % 77 ) 50,,
179- Sıvı Oksijen 2000,,
180- Kükürt trioksit 75

EK-IV
Tanımlayıcı Kriterler
a) Çok zehirli maddeler şunlardır;
(1) Aşağıdaki tablonun birinci satırında yer alan maddeler
(2) Aşağıdaki tabloda ikinci satırda yer alan ancak kimyasal ve fiziksel özelliklerinden ötürü birinci satırda
yer alan maddeler gibi büyük kazalara sebeb olabilecek maddeler.
----------------------------------------------------------------------------------------
1 2 3
LD 50 ( ağız yolu ile ) LD 50 ( Deri yolu ile ) LC 50 ( Solunum )
mg/kğ vücut ağırlığı mg/kğ vücut ağırlığı yolu ile mg/lt
----------------------------------------------------------------------------------------
1 LD 50 ≤ 5 LD 50 ≤ 10 LC 50 ≤ 0.1
----------------------------------------------------------------------------------------
2 5< LD 50 ≤ 25 10 < LD 50 ≤50 0.1< LC 50 ≤ 0.5
----------------------------------------------------------------------------------------
(1) LD 50 Ağız yolu ile farelerde
(2) LD 50 Deri yolu ile fare ve tavşanlarda
(3) LC 50 Solum yolu ile ( 4 saat ) farelerde
b) Diğer zehirli maddeler;
Aşağıda akut zehirlilik özellikleri gösteren, kimyasal ve fiziksel özellikleri nedeniyle büyük kazalara sebeb olabilecek maddeler,
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 2 3
LD 50 ( Ağız yolu ile ) LD 50 ( Deri yolu ile ) LC 50 (Solunum )
mg/ kğ vücut ağırlığı mg/ kğ vücut ağırlığı yolu ile mg /lt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25< LD 50 ≤ 200 50 < LD 50 ≤400 0.5< LC 50 ≤ 2
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) LD 50 Ağız yolu ile farelerde
(2) LD 50 deri yolu ile fare ve tavşanlarda
(3) LC 50 solunum yolu ile ( 4 saat ) farelerde
13
c) Parlayıcı Maddeler
(1) Parlayıcı gazlar; Normal basınçta gaz olan , hava ile karıştığında yanabilen, normal basınçta kaynama noktası 20 derece santigrad veya daha aşağıda olan maddelerdir.
(2) Çok parlayıcı sıvılar; parlama noktası 21 derece santigraddan aşağı olan, kaynama noktası ( normal basınçta )20 derece santigraddan yukarı olan maddelerdir.
(3) Parlayıcı sıvılar; Parlama noktası 55 derece santigraddan aşağı olan, normal basınç altında sıvı kalan, yüksek sıcaklık ve basınçta işleme tabi tutulduğunda büyük kazalara sebeb olabilecek maddelerdir.
d) Patlayıcı Maddeler; Alevin etkisi ile patlayabilen veya sürtünme ve şoklara dinitrobenzen’ den daha hassas olan maddelerdir.
e) Oksitleyici Maddeler; Diğer maddelerle ( özellikle yanıcı maddelerde) temas ettiğinde çok yüksek ekzotermik reaksiyon veren maddelerdir.
NOT; Plan ekinde yer alan birden fazla tehlikeli maddenin aynı listede verilen limit değerlerin altında olması durumunda, tesiste;
Q1/ Q1 + q2/ Q2 +..................q/Q > 1 ise,
q; tehlikeli madde veya tehlikeli madde kategorisinin miktarı
Q; limit değer
Tesis tehlikeli tesis kabul edilir ve plan kapsamına alınır.AHMET SERTKAN
YANGIN UZMANI


Devamını okuyun...>>
İTFAİYECİLERİN SOLUK ALMASINI SAĞLAYAN HAYAT VERİCİLERDEN BİRİ: CAPTAİN JACQUES YVES COUSTEAU1942 YLININ HAZİRAN AYINDA DÜNYADA İLK KEZ BİR ADAM CAPTAİN JACQUES YVES COUSTEAU SU ALTINDA RAHAT HAREKET ETMEYİ SAĞLAYAN DALICININ TAŞIYABİLECEYİ BU SOLUNUM CİHAZINI KULLANARAK BİLİM TARİHİNE GEÇTİ.KLASİK ÇİFT HORTUM BESLEMELİ COUSTAU MEDEL DALIŞ TAKIMI

Buluşuna su ciğeri adını verdi. Şimdilerde bu buluşa Self-Contained Underwater Breathing Apparatus (SCUBA) Su altında solunabilinen hava cihazı diyoruz.


ÇOK ZOR HAREKET EDİLEN VE ÖLÜMLERE NEDEN OLAN HAVA KOMPRESÖR BESLEMELİ İLKEL TİP DALICI TAKIMI

O deniz bilimciliğinin temel taşlarından birisi ve çoğunluk için deniz bilminin babasıdır.
Peki ya itfaiyecilerin hayat kaynağı solunum cihazlarının kaşifinin o olduğunu biliyormuydunuz?

Havasız ortamda su altında kullanılan bu cihaz yine yetersiz oksinenin bulunduğu yangın ortamlarında kullanılmaya başlanmış ve belkide binlerce itfaiyecinin hayatını kurtarmiştır.Bu bilgileri sizlerle internet ortamında dahi ilk kez paylaşmaktayım.

Sizlere ilk olarak benim bunu yazmam hem gururlandırıyor hemde üzüyor aslında beni.
Çoğu denizci bile bilmez dalgıç tüplerini bulan kullanan ve geliştiren adamın kim oldugunu.

Geçenlerde Türkiyeye bu cihazları ithal eden en büyük firmaların yöneticilerine de sordum,Bi haberler bu konudan. Sadece kazançmı sağlamak gerek yaşamak için, bilmek için. İtfaiyeciler hiç bilmiyorlar kullandıkları, onları hayatla ölüm arasında gezdiren bu çok özel cihazı. Tanımıyorlar. Ögrenmek istemiyorlar en ince noktasına kadar.Parayı verp alıp kullanıyoruz işte hatta çabucak hurda ediyoruz yetrince önem vermeden.Bir çok itfaiyede boş boş beklediklerini gördüm bu hayat kurtaran cihazların. Dolum kompresörleri olmadığından.Boşvermişlik, umursamazlık, adamsendecilik, İtfaiyeciliğe yakışmayan deyimler.

Kendi hayatını kurtaramayan itfaiyeci kimin hayatını kurtarır ki.
Artık İğneyi kendimize batırmayı öğrenmemiz gerek.

Yıl 2010 bizim tüpler halen boş.
Yıl 2010 biz tüpleri yurtdışından ithal ediyoruz.
Yıl 2010 halen solunum cihazı yetersiz-yedeksiz- hatta olamayan itfaiyelerimiz var.

Kendimize yani Türk milletine ait bir markamız yok ki kıyaslayalım elin adamlarının yaptığını.
Yanlız solunum cihazı mı yapamadığımız, tüm yangın malzemelerini ithal ediyoruz neredeyse. Neden mi? Nedeni bu işte . Boşvermişlik.Adamsendecilik.Umursamazlık.Merak etmememiz. Bundan utanan üniversitelerimiz yok ta ondan.

Yangın söndürme tozunu bile İsrailden ,Bulgaristandan, Hintten, Çinden alıyoruz.
Aferin bize, Aferin Eğitim sistemimize.
Ama en büyük aferin Yüzbaşı JACQUES YVES COUSTEAU'ya
AHMET SERTKAN
YANGIN UZMANIDevamını okuyun...>>

TÜM İTFAİYECİLER YANGINLA İLĞİLİ PROJELERİ RAHATLIKLA OKUYABİLMELİDİRLER.

- Yangın Söndürme Tesisatı ve Duman Tahliye Projelerinde, rapor ve hesaplar bir arada, kat planı, kolon şemaları ve boru izometriğinin bir arada olması esastır. Projeler, diğer tesisat projelerinin rapor ve projelerinden ayrı olarak düzenlenmelidir. Ancak iklimlendirme ve havalandırma tesisatı ile birlikte yapılacak duman kontrolünde, duman kontrolü projeleri de yangından korunma ve söndürme projelerine ilave edilmelidir.
- Proje tasarımı Mimarlar Odası onaylı mimari projeye göre yapılmalıdır.
- Proje kapak ve sayfa düzenleri “MMO yangın söndürme tesisatı ve duman tahliye projeleri hazırlama esasları”na uygun olmalıdır.
- Projede gösterilen cihazların ve boruların çizgi kalınlıkları MMO çizim tekniğine uygun olmalıdır.
- Yangın korunma ve söndürme projelerinde her paftada alttaki bilgiler (projeye göre) yer almalıdır.
- Tasarım standardı
- Bina tehlike sınıfı
- Sistem türü
- Sistem su talebi (debi, basınç)
- Sprinkler özellikleri
- Sprinkler koruma alanı
- Toplam koruma alanı
- Su uygulama süresi
- Olası yangın sınıfı
- Gazlı Söndürme tipi

VAZİYET PLANLARI
- Sayfa düzeni A4 formunda hazırlanmalıdır.
- Çizgi kalınlığı 0,2 mm, yazı standardı 0,3 mm olmalıdır.
- Yön, arsa sınırı, yol ve kotlar gösterilmelidir.
- Yapının 1/500 ölçekli plan veya büyük ve yaygın yapılarda uygun bir ölçekte olması ve kat sayısını belirten kesit çizilmelidir.
- Birden fazla yapı olması durumunda bloklar arası boru bağlantısı, zon vana yerleri, bina dışı hidrant yerleri ve pompa dairesi yeri gösterilmelidir.
- Yangın suyu deposu ve itfaiye bağlantı ağzı yeri gösterilmelidir.
- İtfaiye teşkilatı şehir hidrantı ölçek dahilinde ise vaziyet planında gösterilmelidir.

KAT PLANLARI ve BODRUM KATLAR
- Ölçek 1/50 olmalıdır.
- Bodrum kat planı onaylı mimari projeden 0,2 mm çizgi kalınlığı ile çizilmelidir.
- Yangın pompa dairesi 1/50 ölçekte kat planında gösterilmelidir.
- Hidrolik hesaplarda veya hesap tablosundan belirlenen boru çapları projede gösterilmelidir.
- Yangın dolapları, zon vanaları, check-valf, akış anahtarları, test ve drenaj vanası ve izleme anahtarlı hat kesme vanası, drenaj bağlantısı projede gösterilmelidir.
- Kolon boruları yerleri belirlenip numaralandırılmalıdır. (YG1,YG2, ….)
- Test ve drenaj vanası en yakın pis su hattına akış gözlenebilir şekilde bağlanmalıdır.
- Sabit boru tesisatı bodrum katta tasarlanmalıdır.
- Yangın tesisat ekipmanları eksiksiz çizilmelidir.
- Su deposu çizilip detaylandırılmalıdır.
- Pompa dairesinde su drenajı yapılmalıdır.
- Gazlı yangın söndürme tesisatı (var ise) yatay planı, izometri şeması çizilmeli, ekipmanlar ve bağlantı detayları gösterilmeli, kapasiteler belirtilmelidir.ZEMİN – NORMAL KATLAR
- Mahallerin adları (banyo, hol, mutfak, oda, salon vb.) yazılmalıdır.
- Hidrolik hesaplarda veya hesap tablosundan belirlenen boru çapları projede gösterilmelidir.

- Yangın dolapları, zon vanaları, check-valf, akış anahtarları, test ve drenaj vanası ve izleme anahtarlı hat kesme vanası, drenaj bağlantısı projede gösterilmelidir.
- Proje tasarımında boru güzergahı kolon ve kiriş detayına göre belirlenmelidir.
- Kolon boruları yerleri belirlenip numaralandırılmalıdır.(YG1, YG2,…)
- Test ve drenaj vanası en yakın pis su hattına akış gözlenebilir şekilde bağlanmalıdır.
- Sabit boru tesisatı, sprinkler tesisatı ve yangın dolapları zemin ve kat planlarında gösterilmeli ve boru çapları yazılmalıdır.
- Duvar, döşeme ve perde geçişleri ve “yangın sızdırmazlığı sağlanmalıdır” ibaresi yer almalıdır.
- Yangın güvenlik zonları ve duman tahliye sistemi planlarda çizilmeli ve kapasiteleri
belirtilmelidir.
- Yangın kaçış merdivenlerinde basınçlandırma çizilmeli, kapasiteleri belirtilmelidir.KOLON ŞEMASI VE BORU İZOMETRİĞİ
- Ölçek 1/50 olmalıdır.
- Kat planında tasarımı yapılıp çizilen yangın tesisatı ile kolon şemasındaki cihaz, ekipmanlar ve boru dağılımı aynı olmalıdır.
- Kolon şemasında cihazların yerden yüksekliği bir tablo halinde belirtilmelidir.
- Yangın dolapları, sabit boru tesisatı ve sprinkler zon hatları kolon şemasına çizilecektir.
- Yağmurlama (sprinkler) projesi boru izometriği olarak çizilmelidir.
- Kolon şemaları ve boru izometriği ayrı paftalarda çizilmelidir.
- Kolonlar numaralandırılmalı, her katta boru çapı ve yükleri yazılmalıdır.
- Kolonlar bodrum kat toplaması ile aynı sırada çizilmelidir.
- Kritik devre seçimi yapılmış olmalıdır. Kritik devre en uzak ve en yüksek noktadan yangın pompasına (dahil) kadar olan yangın tesisat boru sistemidir.
- Yatay planda en uzak, düşey planda en yüksek sprinkler boru hattı kritik devre olarak seçilmelidir. Proje tasarımına yangın dolabı ve sabit boru tesisatı TMMOB makina mühendisleri odası proje (mekanik tesisat, asansör, a.i.t.m.) hazırlama ve mesleki denetim esasları da dahil edilmeli, toplam debi pompa seçiminde ve ana dağıtımda dikkate alınmalıdır.
- Branşman ve kolon hattı boru çapı, kat yüksekliği boyunca her bölüme yazılmalıdır.
- Boru çapları boru izometriğine yazılmalıdır.
- Kolon şemasında yangın dolabı tipi, adedi ve su talebi ile basınç değerleri yazılmalıdır.
- Gazlı yangın söndürme tesisatı (var ise) yapay planı, izometri şeması çizilmeli,
ekipmanlar ve bağlantı detayları gösterilmeli ve kapasiteleri belirtilmelidir.

YANGIN POMPA DAİRESİ
- Detay çizimi 1/20 ölçekte yapılmalıdır.
- Yangın pompa dairesi cihaz yerleşim tasarımı yapılmalıdır. Cihaz yerleşimlerinde gerekli standart ölçülere uyulmalı, cihaz ve ekipmanların montaj ve demontajı yapılabilecek şekilde tasarlanmalıdır.
- Yangın pompa dairesi diğer tesisattan ayrı bir bölümde olmalı ve tehlike sınıfına
göre minimum 60 dakika yangına dayanıklı olacak şekilde yapılmalıdır.
- Yangın pompa tesisatı boru donanımı çizilmelidir.
- Boru çap ölçüleri yazılmalıdır.
- Pompa-boru tesisat armatürleri çizilmelidir.
- Bütün pompaların basınç ve debileri yazılmalıdır.
- Pompa dairesine en az iki adet 6 kg’lık ABC türü taşınabilir söndürücü konulmalıdır.
- Yangın pompa dairesi yüksekliği en az 2,10 m olacaktır. Kapı girişi minimum
61cmx2m olmalıdır. Pompa dairesi su drenajı yapılmalıdır.
- Pompa ağırlığını taşıyabilecek minimum 40 cm yüksekliğinde (altında titreşim sönümleyici plaka olan) pompa şasesinden 15-20 cm daha uzun beton kaide yapılmalıdır.
- Dizel pompa imalatçısının değerlerine göre yeterli egzoz ve havalandırma yapılmalıdır.
- Cihazlara servis, muayene ve ayar yapılabilmesi için minimum 75 cm çalışma alnı olmalıdır.
- Yangın pompa tesisat boru donanımı çizgi kalınlığı aşağıdaki gibi olmalıdır
veya farklı çizgi tipi ve kalınlığı kullanılacaksa lejant belirtilmelidir.


YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ SEÇİMİ
- Yangın söndürme sistemi seçimi ve tasarımı, ilgili yönetmeliklere ve standartlara
uygun olmalıdır.

SABİT BORU TESİSATI
- Yüksek binalar ile kat alanı 1000 m²’den fazla olan alışveriş merkezlerinde, otoparklarda ve benzeri yerlerde ıslak veya kuru sabit boru sistemi tasarımı yapılmalıdır.
- Sabit boru tesisatı, itfaiye ve eğitilmiş personelin kullanımına olanak sağlayan her katta ağızları bırakılmalı ve bağlantı ağızları yangın merdiveni veya yangın güvenlik hacmi gibi korunmuş mekânlarda olmalıdır.
- Sabit boru tesisatı, bina dışına çıkarılmalı ve itfaiye bağlantı ağzı olmalıdır.
- Herhangi bir noktadan su alma ağzına olan mesafe 60 m’den fazla olmamalıdır.

KURU SABİT BORU SİSTEMİ
- Yüksekliği 22 m’ye kadar olan 7 kat ve daha alçak binalarda kuru yangın tesisat düşey ve yatay boru çapıları 2” olmalıdır.
- Yüksekliği 22 m’den daha yüksek yapılarda kuru yangın tesisat düşey boru çapı 2 ½” , branşman boru çapı 2” olmalıdır.
- Yüksek yapılarda ise, boru çaplarının belirlenmesinde 2 ½” den az olmamak üzere boru çapı için hidrolik hesap yapılmalıdır.
- Kuru yangın tesisat borusu, yapı girişi ve her kat merdiven sahanlığında tasarlanıp itfaiye araçlarının bağlantı yapabilmeleri için ağızlar Ø 110 mm AR (Alman Rakoru) olmalıdır.

YANGIN DOLAPLARI TESİSAT SİSTEMİ
- Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m²’den büyük imalathane, atölye, depo, otel, motel, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim amaçlı binalarda ve kapalı kullanım alanı 2000 m²’den büyük olan bütün binalarda yangın dolabı yapılması mecburidir.
- Yangın dolapları, her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m’den fazla olmayacak şekilde düzenlenmelidir.
(Binanın yağmurlama sistemi ile korunması ve katlara itfaiye su alma ağzı bırakılması halinde yangın dolapları, ıslak tip yağmurlama branşman hattından beslenebilir ve aralarındaki uzaklık 45 m’ye kadar çıkarılabilir)
- Dizayn debisi 100 l/dak ve lans girişindeki basınç 400 kPa olmalıdır. Debi hesabında iki dolabın aynı anda kullanılacağı dikkate alınmalıdır. Basıncın 700 kPa’ı geçmesi durumunda basınç düşürücüler kullanılmalıdır. (Bu tip sistem tek başına sadece Düşük Tehlike ve Orta Tehlike -1 tehlike sınıflarında kullanılabilir.)
- Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurmak zorunda olan yapılarda, yangın dolabı dizayn debisi 400 l/dak ve lans girişindeki basınç 600 kPa olmalıdır. Basıncın 900 kPa’ı geçmesi durumunda basınç düşürücü kullanılmalıdır.
-
YANGIN HİDRANT TESİSATI SİSTEMİ
- İmar planlama alanı 5000 m²’den büyük olan ve içerisinde her türlü kullanım
alanı bulunan yerleşim alanlarında dış hidrant sistemi yapılması zorunludur.
- Hidrantların yerleşimi, mümkün olduğunca yapının veya binanın tüm çevresini
kapsayacak şekilde tesis edilmeli, itfaiye ve araçlarının kolay yanaşabileceği
ve bağlantı yapabileceği şekilde düzenlenmelidir.
- Hidrant sistemi dizayn debisi en az 1900 l/dak. olmalıdır. Debi, yapının risk
sınıfına göre arttırılmalıdır. Hidrant çıkışında 700 kPa basınç olmalıdır.
- Hidrantlar arası uzaklık; çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m,
orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m alınmalıdır.
- Normal şartlarda hidrantlar korunan binalardan ortalama 5-15 m kadar uzağa
yerleştirilmelidir.
- Hidrant sistemine suyu sağlayan boru donanımında ring sistemi mevcut değilse, kullanılabilecek en düşük borunun çapı 100 mm (4”) olmalı ve hidrolik hesaba göre belirlenmelidir.
-
YAĞMURLAMA (SPRİNKLER) SİSTEMİ
- Aşağıda belirtilen yerlerde otomatik yağmurlama (sprinkler) sistemi kurulması
mecburidir.
- Yapı yüksekliği 30.50 m’den fazla olan konut haricindeki bütün binalarda,
- Yapı yüksekliği 51.50m’yi veya 17 katı geçen konutlarda,
- Araç kapasitesi 20’den fazla olan veya giriş çıkışları bağımsız olsa dahi birden
fazla bodrum katı kullanan kapalı otoparklarda ve 10’dan fazla aracın asansörle
alındığı kapalı otoparklarda,
- Birden fazla katlı bir bina içerisindeki yatılan oda sayısı 100’ü veya yatak
sayısı 200’ü geçen otellerde, yurtlarda, pansiyonlarda, misafirhanelerde ve
yapı yüksekliği 21.50m’den fazla olan bütün yataklı tesislerde,
- Toplam alanı 2000 m²’nin üzerinde olan katlı mağazalarda, alışveriş, ticaret,
eğlence ve toplanma yerlerinde,
- Toplam alanı 1000 m²’den fazla olan, kolay alevlenici ve parlayıcı madde
üretilen veya bulundurulan yapılarda.
- Yağmurlama sistemlerine suyu sağlayan sabit boru tesisat çapı yapılacak hidrolik
hesaplara göre belirlenmelidir.
- Bina ve tesisler, kullanım amaçlarına ve içerdikleri-depoladıkları malzemeler
açısından düşük tehlike sınıfı, orta tehlike sınıfı ve yüksek tehlike sınıfı
(Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Ek-1) olarak
ayrıldıkları risk gruplarına göre projelendirilmelidir.
- Tehlike sınıfı, düşük tehlike ve orta tehlike olan binalarda boru tablosu yöntemine
göre boru çapları belirlenmelidir. Proje tasarımında çapların tabloya
göre belirlenmesinden sonra hidrolik hesap yapılmalıdır.

- YANGIN SUYU DEPOSU VE TESİSATI
- Sulu söndürme sistemlerinde en az bir güvenilir su kaynağı bulunmalıdır.
Sulu söndürme sistemleri için kullanılacak su depolarının yangın rezervi olarak
ayrılmış bölümleri başka amaçlar için kullanılmayarak, sadece söndürme
sistemlerine hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir.

- YANGIN POMPALARI VE EKİPMANLARI
- Pompalar, kapalı vana (sıfır debi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla % 140’ı kadar olmalı ve % 150 debideki basma yüksekliği,
anma basma yüksekliğinin % 65’inden daha küçük olmamalıdır.
- Sistemde bir pompa kullanılması halinde, aynı kapasitede yedek pompa
olması gerekir. Birden fazla pompa olması halinde, toplam kapasitenin en az
%50’si yedeklenmek şartıyla, yeterli sayıda yedek pompa kullanılmalıdır.
- Yedek dizel motor tahrikli pompa kullanılmadığı takdirde, yangın pompalarının
enerji beslemesi güvenilir kaynaktan ve binanın genel elektrik sisteminde bağımsız olarak sağlanmalıdır.
- Her pompanın ayrı bir kumanda panosu ve ayrı bir kumanda basınç anahtarı olmalıdır.

- DUMAN KONTROL VE YÖNETİM SİSTEMİ
- Yapı yüksekliği 51.50 m’nin üstünde olan binaların hol ve koridor gibi ortak
alanlarında duman kontrol sistemi yapılması mecburidir.
- Toplam alanı 2000 m²’yi aşan kazan dairelerinde, kapalı otopark alanlarında
ve bodrum katlardaki depolarda mekanik duman tahliye sistemi yapılması
mecburidir. Duman tahliye sisteminin, binanın diğer bölümlerine hizmet
veren sistemlerden bağımsız olması ve saatte en az 10 defa hava değişimi
sağlaması gerekir.
- Otel, restoran, kafeterya vb. yerlerin mutfaklarındaki pişirme alanlarının mekanik
egzoz sistemi binanın diğer bölümlerine hizmet veren sistemlerden
bağımsız olmalı ve egzoz kanalları korunmamış yanabilir malzemelerden en
az 500 mm açıktan geçmeli, egzoz doğrudan dışarıya atılmalı ve herhangi bir
hava giriş açıklığından en az 5 m uzakta olmalıdır. Mutfak egzoz kanallarına
yangın damperi konulmamalıdır. Mutfak duman kontrolü için saatte en az 15
defa hava değişimi yapılmalıdır.
- Duman Kontrol ve Yönetim Sistemi tasarımı ve hesabı Binaların Yangından
Korunması Hakkında Yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olmalıdır.
-
MERDİVEN BASINÇLANDIRMA SİSTEMİ
- Aşağıda belirtilen yerlerde merdiven basınçlandırması yapılması mecburidir.
- Konutlar hariç olmak üzere, bütün binalarda, merdiven kovasının yüksekliği
30.50m’den fazla ise, kaçış merdivenleri,
- Bodrum kat sayısı 4’den fazla olan binalarda bodrum kata hizmet veren kaçış
merdivenleri,
- Yapı yüksekliği 51.50 m’den yüksek olan konutların kaçış merdivenleri,
- Yangın anında acil durum asansör kuyularının yangın etkisi altında kalmaması
için acil durum asansörü kuyuları,
- Merdiven Basınçlandırma Sistemi tasarımı Binaların Yangından Korunması
Hakkında Yönetmelikte belirtilen esaslara, hesabı da Yangın Söndürme Tesisatı ve Duman Tahliye Projeleri Haz.Es. (tmmob-mmo, Şubat 2008) uygun olmalıdır.
HİDROLİK HESAP TABLOSU
- Yangın tesisatı numaralandırılmalıdır.
- Yangın tesisatının boru çapları, yükü ve basınç kaybı hesaplanarak yazılmalıdır.
- Seçilen pompa basıncı ve debisi standartlara uygun olarak hesaplanarak elirlenmelidir.

AHMET SERTKAN
YANGIN UZMANIDevamını okuyun...>>